Стилі мехенді та історія їхнього розвитку

Сьогодні ми поговоримо про стилі нанесення мехенді, які використовуються в різних країнах. А також про значення найпопулярніших символів та орнаментів.

Як змінювалося мехенді з плином часу і яким ми бачимо його зараз?

Загалом мехенді подорожує по світу ще з часів Стародавнього Єгипту, а це становить більше 5 000 років. За цей час мехенді ускладнювалося і видозмінювалося безліч разів.

Кожна країна, в яку потрапляло мистецтво мехенді, додавала до нього свої елементи. Так з'явилися різні стилі мехенді.

Існує три основних класичних стилі нанесення візерунків хною: арабський, африканський, або марокканський стиль та індійський. Всі вони мають свої характерні особливості.

Також виокремлюють сучасний — європейський стиль. Він не має чітких особливостей. Європейський стиль мехенді є змішаним і являє собою сукупність всіх інших стилів, а також довільних мотивів.

Розглянемо кожен з основних стилів мехенді.

Арабський стиль мехенді

Цей стиль не несе змістового значення і не має жорстких правил нанесення. Арабське мехенді служить вишуканою прикрасою тіла і являє собою малюнок, що нагадує мереживо або арабську вишивку. У ньому часто використовуються квіткові мотиви.

У всіх країнах сходу жінки тільки на вулиці приховують під одягом своє тіло й волосся. Вдома, для чоловіка, вони вбираються наче придворні пані.

Релігія забороняє носити татуювання арабкам, а мехенді ним не є, і доповнює жінкам їхній витончений образ.

Арабський стиль мехенді
Арабський стиль мехенді (майстер мехенді Ксенія Свириденко)

Африканський, або Марокканський стиль мехенді

При нанесенні розпису в даному стилі чітко дотримується контур стоп і долонь, а самі малюнки мають чітку форму.

Візерунки в африканському стилі являють собою сукупність дрібних геометричних деталей, злитих у квіткові візерунки. В результаті чого виходить дуже стилізоване мехенді.

В Африканських країнах мехенді першими почали наносити чоловіки, які живуть в племенах. Вони покривали візерунками шию та груди, це було атрибутом їхніх шаманських ритуалів.

Бедуїни, які живуть в пустелях Африки, просто занурюють ступні й долоні у хну, не використовуючи декору. Це допомагає утримувати вологу і легше переносити спеку.

Африканський або Мароканський стиль мехенді
Африканський або Мароканський стиль мехенді (майстер Ксенія Свириденко)

Індійський стиль мехенді

Індійські візерунки, мабуть, найскладніші з усіх інших стилів. В Індії мехенді має вагомий ритуальний підтекст і спочатку малювали його в основному храмові танцівниці.

Зображення індійського мехенді вельми різноманітні, ними покривають не лише стопи й кисті рук. Малюнок наносять також на щиколотки й зап'ястя, створюючи ілюзію витончених панчох та рукавичок.

В Індії мехенді носять практично всі дівчата і деякі чоловіки. Існують візерунки буденні, вони простіші і менш символічні та являють собою зображення рослинного характеру.

Основою малюнку є зерно, що проростає, це символ зародження всього живого. Дуже часто використовують зображення лотоса, павича і манго, які є символами Індії.

Іноді це геометричні фігури, листя рослин, кола й краплі, які об'єднуються в один візерунок. Вважають, що мехенді очищує ауру і позитивно впливає на чакри, покриваючи потужні енергетичні центри на долонях.

Розписи для урочистих подій та особливих випадків дуже складні й символічні, деякі з них наносяться протягом кількох днів. На одруження мехенді наносять і нареченому, і нареченій. Чим яскравіше малюнок, тим гарячіша й міцніша любов молодят.

У весільних мехенді для нареченої часто використовують символи родючості, достатку. Ними є зображення рослин і тварин, які допомагають співналаштуватися дівчині з природою та прийняти її імпульс зародження життя.

Індійський стиль мехенді
Індійський стиль мехенді (майстер Ксенія Свириденко)

Сучасне мехенді

Мистецтво мехенді, прийшовши зі Сходу, продовжує активно розвиватися в нашій країні й на Заході. У наші дні мехенді — це творчість, а вона не повинна мати жодних рамок і обмежень. Є основа, а все інше створюється майстром для довершення витонченого ескізу.

З кожним роком все більша кількість жінок бажають прикрашати себе візерунками з хни і майстри мехенді з'являються в кожній країні.

Стрімко зростає кількість українських дівчат, які наносять мехенді. Підтягуються до них і хлопці. Стає популярним мехенді з елементами української символіки. Так що цілком можливо, що не за горами український стиль мехенді!

Слов'янські символи в мехенді
Слов'янські символи в мехенді (майстер Ксенія Свириденко)

Проте слід пам'ятати, що все це завдяки Сходові — батьківщині цього чудового мистецтва.

А Ви вже знайомі з мистецтвом Мехенді? Давайте розберемо АЗИ!